Menu:























 





2013

Wybierz rok
2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  ___________________________________________________

12 listopada 2013r.

Dzień Niepodległości w ZSŁ.




Zespół Szkół Łączności po raz kolejny zorganizował żywą lekcję historii z okazji Dnia Niepodległości. W tym roku przygotowano inscenizację historyczną ukazującą epizod zdobycia samochodu pancernego Austin-Putiłow przez Wojska Wielkopolskie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W widowisko zaangażowano rekonstruktorów i uczniów ZSŁ, którzy wpólnymi siłami odtworzyli historię dla młodzieży.
Członkowie naszej grupy wystąpili w mundurach żołnierzy Wojsk Wielkopolskich i Armii Czerwonej.





11 listopada 2013r.

Święto Niepodległości.




W tym roku również uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości na pl. Wolności w Poznaniu.
Dla tych którzy przybyli na Plac przygotowaliśmy grochówkę z wojskowego kotła oraz prezentowaliśmy umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego.

fot. Łukasz Dyczkowski - Tropiciel Historii.





30 października, 1 listopada 2013r.

Wszystkich Świętych.




Jak co roku przed Dniem Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy akcję porządkowania kwater żołnierskich na stokach poznańskiej Cytadeli. W akcji wzięło udział kilkaset uczniów z kilkunastu szkół. Tym sposobem przekazaliśmy młodemu pokoleniu lekcję patriotyzmu. Przypomnieliśmy, że o żołnierzach, którzy walczyli za nasz kraj trzeba pamiętać, zwłaszcza w tym szczególnym okresie, gdy pamiętamy o zmarłych.
Natomiast 1 listopada delegacja naszego Stowarzyszenia zapaliła znicz na grobie gen. Taczaka, spoczywającego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
Cześć ich pamięci!





12 października 2013r.

70. rocznica Bitwy pod Lenino.




W 70. rocznicę Bitwy pod Lenino członkowie naszego Stowarzyszenia mieli zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach zorganizowanych przez Wojewódzki Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Poznaniu, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - patrona 1. Dywizji Piechoty. Nasze Stowarzyszenie wystawiło wartę honorową pod pomnikiem, asystowaliśmy przy delegacjach oraz zapaliliśmy znicze pamięci.




5 października 2013r.

Pancerne Spotkania - Muzeum Uzbrojenia.




Za nami kolejna edycja imprezy Pancerne Spotkania w Muzeum Uzbrojenia, oddziale Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.
Jesienna odsłona imprezy przyniosła wiele ciekawych atrakcji, największe z nich to salwy z działa samobieżnego ISU-122 oraz wyremontowana i uruchomiona wyrzutnia rakiet BM-13 popularna Katiusza na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker US-6, której to nasza grupa stanowiła załogę.
Podczas spotkań prezentowaliśmy jak wyglądała obsługa Katiuszy, przygotowanie do ostrzału i komendy.
Oprócz tego naszym zadaniem było wpuszczanie zwiedzających i wydawanie specjalnie przygotowanych przepustek na bramie Muzeum.
Cała impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kolejne edycje wkrótce, z naszym udziałem, o czym będziemy również informować.





28 września 2013r.

Zbrodnia Wołyńska - Piotrków Trybunalski.




W ostatni weekend września zawitaliśmy w Piotrkowie Trybunalskim. Wzięliśmy udział w dwóch inscenizacjach historycznych. Pierwsza ukazywała sytuację na Wołyniu, starcia Armii Krajowej z Ukraińską Armią Powstańczą (UPA). Druga to działania Wojska Polskiego po wojnie na tych samym terenie, zamach na gen. Świerczewskiego, akcja Wisła i również potyczki z UPA.
Był to dla nas wyjątkowy wyjazd ponieważ po raz pierwszy, całą grupą wystąpiliśmy jako żołnierze Armii Krajowej. Dziękujemy organizatorom!





27 września 2013r.

Dzień Otwartych Koszar CSWLąd w Poznaniu 2013.




Tradycyjnie wzięliśmy udział w kolejnym Dniu Otwartych Koszar Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Podczas imprezy stanowiliśmy obsługę pojazdów z Muzeum Broni Pancernej służących w Wojsku Polskim na Wschodzie podczas II wojny światowej.





21-22 września 2013r.

Inscenizacje w Mszczonowie.




Na zaproszenie GRH Strzelcy 31 pułku piechoty wystąpiliśmy w dwóch inscenizacjach historycznych na rynku w Mszczonowie.
Pierwszego dnia, o zmroku odbyło się pełne efektów dźwiękowych, świetlnych i pirotechnicznych widowisko Mszczonów 1939. Przedstawiono w nim dramatyczną obronę miasta przed wojskami niemieckimi, uwzględniając zdarzenia, które miały miejsce naprawdę.
Następnie, w niedzielę odbyła się inscenizacja Życie Warszawy 1944, podczas której przedstawiono sceny z okresu Powstania Warszawskiego, w którym mieszkańcy Mszczonowa również brali udział.
W obu inscenizacjach wystąpiliśmy jako żołnierze Wehrmachtu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pana Pawła Kurzawskiego.





15 września 2013r.

Wielkopolska Walczy 1943.




Drugi dzień weekendu spędziliśmy w Janowie pod Kostrzynem Wielkopolskim. Tam w roli ludności cywilnej oraz żołnierzy Wehrmachtu odegraliśmy zdarzenia jakie miały miejsce w 1943 roku.
Rekonstrukcja przybliżyła okolicznym mieszkańcom historię ich regionu z okresu wybuchu wojny oraz późniejszej działalności konspiracyjnej na terenie Wielkopolski. Pokazano zrzut broni i zaopatrzenia dla Armii Krajowej oraz potyczkę partyzantów z patrolującymi okolicę żołnierzami niemieckimi.





14 września 2013r.

Leginica 1945.


Pierwszym dniem pracowitego wrześniowego weekendu była nasza pierwsza grupowa wizyta w Legnicy. Tam na zaproszenie GRH Festung Breslau, jako żołnierze Armii Czerwonej odegraliśmy epizod walk
z końca II wojny światowej na Dolnym Śląsku.
W inscenizacji wziął udział szereg pojazdów i wiele grup z całej Polski. W widowisku pokazano bardzo zaciekłe walki o pozycje niemieckie oraz klimat panujący na Śląsku w tamtym okresie.





31 sierpnia 2013r.

VI Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą.




Największa rekonstrukcja historyczna nawiązująca do zdarzeń z września 1939, Bitwa pod Mławą to widowisko, w którym udziału nie wolno sobie odmówić.
W tym roku nasza grupa tradycyjnie wystąpiła w roli żołnierzy Wehrmachtu, jednak nowością w naszym wykonaniu było wystawienie sekcji rowerowej na zabytkowych rowerach, tzw. Truppenfahhrad.
Inscenizację zaszczycił swoją osobą Prezydent Rzeczpospolitej, Bronisław Komorowski, który docenił wkład rekonstruktorów w przybliżanie historii młodemu pokoleniu.





24 sierpnia 2013r.

Oblężenie Klasztoru.


Na zaproszenie naszych przyjaciół z GRH Festung Breslau wzięliśmy udział w inscenizacji historycznej w Lubiążu.
Członkowie naszego Stowarzyszenia wcielili się w rolę żołnierzy Armii Czerwonej, których zadaniem było uniemożliwienie ewakuacji cennych dokumentów przez wojska niemieckie oraz rozbicie ostatnich pozycji obronnych.





17 sierpnia 2013r.

Piknik Militarny MASH 2013.




Tego dnia mieliśmy okazję po raz pierwszy gościć na pikniku militarnym w Skwierzynie, podczas którego odbyła się inscenizacja ukazjąca epizod z działań na Froncie Wschodnim.
Wystąpiliśmy jako drużyna piechoty Gwardii Armii Czerwonej.





11-14 lipca 2013r.

Bitwa Strefa Militarna 2013.




Już po raz piąty wzięliśmy udział w największym w Polsce zlocie rekonstruktorów w Podrzeczu, Strefa Militarna. W tym roku tematem naszej dioramy było obozowisko 1 Armii Wojska Polskiego.
Członkowie naszego Stowarzyszenia wzięli udział w szeregu pokazów i inscenizacji, w których występowaliśmy jako żołnierze Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.
Zlot z roku na rok cieszy się co raz większą popularnością w środowisku rekonstuktorów jak i wśród zwiedzających.
Niestety wszystko co miłe, szybko mija, a nam zostaje planować obozowisko na przyszły rok.
Naszą dioramę uświetnił karabin maszynowy Maxim wz. 1910 ze zbiorów Muzeum Uzbrojenia oddziału Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych za co bardzo dziękujemy.





5 czerwca 2013r.

Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.


Zarząd Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" zawiadamia o Zwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 19 czerwca 2013 r. o godz. 17:00, ul. Piaskowa 4/5 w Poznaniu.





2 czerwca 2013r.

Bitwa Żmigrodzka 2013.




Po raz trzeci mieliśmy okazję wziąć udział w Bitwie Żmigrodzkiej. W tym roku tematem widowiska historycznego była Francja 1940, historia dotąd nie pokazywana w Polsce, przez co cała impreza miała wyjątkowy charakter.
Członkowie naszego Stowarzyszenia wcielili się w rolę żołnierzy Wehrmachtu. W inscenizacji wykorzystaliśmy nasze rowery wojskowe (Truppenfahrrad).





1 czerwca 2013r.

Dzień otwartych koszar CSWLąd.




Już po raz kolejny z okazji Dnia dziecka na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zorganizowano dzień otwartych koszar. Podczas imprezy wszystkie dzieciaki i sympatycy militariów mogli wejść na teren jednostki i wziąć udział w atrakcjach które zostały przygotowane.
Oficjalne otwarcie zainaugurował wystrzał z armaty prawosławnej wzór 02/26 w wykonaniu naszych kolegów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej. Był to premierowy pokaz tej armaty, o którą koledzy tak długo się starali. Efekt był znakomity, gratulujemy!
Następnym punktem programu była defilada pojazdów historycznych przygotowana przez kustosza Muzeum Broni Pancernej, pana majora Tomasza Ogrodniczuka, w której członkowie naszego Stowarzyszenia stanowili załogę i desant świeżo wyremontowanego czołgu ciężkiego IS-2.
Oprócz tego przygotowaliśmy dla wszystkich zwiedzających wystawę sprzętu i uzbrojenia używanego w 1 Armii Wojska Polskiego, która zarówno jak pojazdy z Muzeum, była cały czas oblegana przez zwiedzających, a przede wszystkim dzieciaki.
Bardzo nam miło że mogliśmy w tym dniu podzielić się naszą pasją z najmłodszymi, mamy nadzieję że w jakimś stopniu zainteresowaliśmy ich do zgłębiania historii oręża polskiego.





25,26 maja 2013r.

VIII Konwent Gier Strategicznych GRENADIER.




Ponownie zawitaliśmy w Stolicy, w tym roku po raz pierwszy. Również po raz pierwszy wzięliśmy udział w Konwencie Gier Strategicznych Grenadier, podczas którego wystąpiliśmy w dwóch inscenizacjach historycznych przedstawiających Powstanie Warszawskie. Wcieliliśmy się w rolę żołnierzy najgorszej z możliwych formacji, Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA), a nasze członkinie w rolę łączniczek Armii Krajowej.





19 maja 2013r.

II Międzynarodowy Zlot Miłośników Rowerów Zabytkowych RetROWERiada.




Po Nocy Muzeów, w drugi dzień weekendu wybraliśmy się nad Jezioro Strzeszyńskie. Tam wzięliśmy udział w RetROWERiadzie, czyli II Międzynarodowym Zlocie Miłośników Rowerów Zabytkowych. Wraz z naszymi przyjaciółmi Sylwią i Mariuszem Rostkowskimi, Albertem i Wielkopolskim Towarzystwem Techniki Militarnej oraz kolegami z Niemiec stworzyliśmy wspólną wystawę rowerów wojskowych z czasów II wojny światowej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, oraz została nagrodzona w kilku konkurencjach. Dziękujemy wszystkim za cudownie spędzony czas!





18 maja 2013r.

Noc Muzeów.




W tym roku Noc Muzeów spędziliśmy w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Podczas imprezy udało nam się zrealizować nowy projekt jakim było odtworzenie stanowiska ogniowego 4 Dywizjonu Artylerii Konnej 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii. Muzeum udostępniło nam w tym celu jeden ze swoich eskponatów, armatę ZiS-3 za co serdecznie dziękujemy!
Podczas Nocy przez Muzeum przewinęło się ponad 2,5 tys. zwiedzających. Nasza diorama cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Za pomoc merytoryczną dziękujemy kolegom ze Stowarzyszenia 7 Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 2 Pułku Ułanów.





12 maja 2013r.

Wyzwolenie Pniew.




Na początku maja wybraliśmy się do Pniew. Tam na zaproszenie kolegów ze Stowarzyszenia 3 Bastion Grolman wzięliśmy udział w inscenizacji przypominającej mieszkańcom miasta o działaniach wojennych na ternie Pniew w 1945 roku, oraz o zakończeniu II wojny światowej w Europie.
W widowisku wystawiliśmy drużynę piechoty gwardii Armii Czerwonej. Naszym zadaniem było zdobycie silnie bronionego szpitala polowego w którym ukrywały się rozbite oddziały niemieckie.
Oprócz tego przez cały dzień widzowie mogli poznać życie frontowe żołnierzy Armii Czerwonej podczas wojny, na przygotowanej przez nas dioramie.
Impreza była zorganizowana znakomicie, dziękujemy za możliwość udziału!





27,28 kwietnia 2013r.

Poznań za pół ceny - Fort III.


W tym roku wzięliśmy udział w akcji Poznań za pół ceny na terenie Fortu III. W tych dniach można było go zwiedzać w wyjątkowej atmosferze, wśród wielu atrakcji.
Z naszej strony przygotowaliśmy dwa stanowiska z czasów II wojny światowej. Pierwsze, pokazujące wyposażenie żołnierzy Wehrmachtu, drugie przedstawiało życie żołnierzy Armii Czerwonej na tyłach frontu.
Dla nas była to niesamowita okazja by móc spędzić weekend w warunkach frontowych, a dla zwiedzających niesamowita okazja poznania i obejrzenia ich na żywo.





13 kwietnia 2013r.

Pancerne spotkania - Muzeum Uzbrojenia.




Na zaproszenie Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli wzięliśmy udział świetnej inicjatywie jaką była impreza o nazwie Pancerne Spotkania.
Od niedawna Muzeum posiada nową atrakcję jaką jest wyremontowany wewnątrz czołg T-34/85. Pancerne spotkania to impreza podczas której zwiedzający Muzeum mogli wejść do czołgu (i innych pojazdów w Muzeum), zobaczyć jego wyposażenie i poznać warunki w jakich przyszło walczyć żołnierzom Wojska Polskiego na Wschodzie. Naszym zadaniem podczas spotkania była prezentacja umundurowania i wyposażenia piechurów i pancerniaków Wojska Polskiego z końcowej fazy wojny.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a kolejna edycja po wakacjach!





23 marca 2013r.

Gra miejska: Zakonspiruj Poznań.




Na zaproszenie Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wzięliśmy udział w grze miejskiej pt.: Zakonspiruj Poznań.
Wcieliliśmy się w niej w rolę patrolujących miasto żołnierzy Wehrmachtu, których zadaniem było uniemożliwienie realizacji zadań jakie otrzymali gracze. Gra okazała się świetną zabawą, uczącą historii i zasad konspiracji. Wszyscy mimo potężnego mrozu świetnie się bawili. Dziękujemy!





2 marca 2013r.

Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - Toruń.




2 marca 2013 roku delegacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział inscenizacji historycznej, która odbyła się w ramach obchodów Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Toruniu. Poproszono nas o wcielenie się w rolę żołnierzy ludowego Wojska Polskiego oraz NKWD.
Tematyka działań lWP po II Wojnie Światowej jest jednym z trudniejszych zadań do odtworzenia. Była to dla nas rola niewdzięczna, lecz potrzebna by pamiętać o Żołnierzach Wyklętych. Chwała Bohaterom!





23 lutego 2013r.

Bitwa o Poznań - podziękowanie.




Kolejna "Bitwa o Poznań" za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom i osobom zaangażowanym w relizację projektu.
Szykujemy kolejny event za rok!


23 lutego 2013r.

Bitwa o Poznań - zaproszenie!





Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta” zaprasza do udziału w VI edycji inscenizacji historycznej „Bitwa o Poznań 2013”.

Jest to największa tego typu impreza w naszym mieście odwołująca się do zdarzeń z 1945 roku. Poznań w czasie wojny był ważnym punktem na trasie do Berlina. Warto pamiętać, iż data 23 lutego to niegdyś rocznica utworzenia Armii Czerwonej, w tym dniu Fort Winiary - ostatni punkt oporu - padł.
Z pomocą blisko 300 rekonstruktorów i pasjonatów historii z całej Polski pragniemy przypomnieć o tej historii mieszkańcom Poznania.

Widowisko zaplanowane jest na 23 lutego, tradycyjnie w Parku Cytadela.

Program imprezy „Bitwa o Poznań 2013”

11:00 – Spacer wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień Cytadeli
(zbiórka przed Pomnikiem Bohaterów).
Fort Winiary zrealizowany w latach 1828-1842 był modelowym dziełem szkoły nowopruskiej. Największą atrakcją spaceru będzie możliwość obejrzenia, wyjątkowo udostępnionych w tym dniu, wnętrz schronu tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie podstawa działa pierścieniowego 15 cm na obrotowym łożu typu nadbrzeżnego(Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań).

13:00 – Inscenizacja historyczna „Bitwa o Poznań”
(polana pod Dzwonem Pokoju).
Widowisko w którym przeniesiemy się do 1945 roku, gdy walki o Poznań dobiegają końca. Jako ostatni broni się Fort Winiary (Cytadela). Z pomocą blisko 300 rekonstruktorów z Polski i zagranicy postaramy się przedstawić ostatnie godziny Festung Posen.

18:00 – Impreza towarzysząca: Wykład o umundurowaniu i wyposażeniu wojsk walczących w Poznaniu w 1945 roku.
(Stacja Cafe, ul. Klasztorna 3).
SRH Die Freiwilligen przybliży Państwu (wcześniej oglądane podczas bitwy) sylwetki żołnierzy walczących w Poznaniu w lutym 1945 roku.


Swój udział w imprezie zapowiedziały:

1. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zwiezda
2. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau
3. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rhein
4. Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej
5. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Reichshof 1944
6. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Barbarossa
7. Klub Miłośników Historii Warszawa
8. Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej
9. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pionier 39
10. Czapajew (Ostrów Wlkp.)
11. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Infanterie Regiment 26
12. Theatrum Historica 503 Batalion Czołgów Ciężkich
13. Stowarzyszenie Historyczne Erica
14. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Salamandra
15. Towarzystwo Dziań Historycznych im. Feliksa Pięty
16. Klub Żołnierzy Rezerwy Ligii Obrony Kraju Commando
17. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2 Pułk Ułanów
18. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman
19. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Nordland
20. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Die Freiwilligen
21. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Adler
22. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545. Sperr Division
23. Artyleria
24. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Frontowiec
25. Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne Historica
26. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Grenadiere
27. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Posen
28. Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia i Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań
29. Podkarpacie Stowarzyszenie Miłośników Militariów
30. Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej
31. Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości

Plakat imprezy:




ZAPRASZAMY!






27 stycznia 2013r.

Wyzwolenie Bydgoszczy.




W tym dniu wzięliśmy udział w widowisku historycznym nawiązującym do działań na terenie Bydgoszczy zimą 1945 roku. Wcieliliśmy się w rolę żołnierzy Armii Czerwonej, którzy po zaciętych walkach w mrozie pokonali wojska niemieckie, wyzwalając miasto.








Aktualności
< 2014- 2012 >




 

 PGRH Warta 2009 by Jankes. All rights reserved.