Menu:























 





2011

Wybierz rok
2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  ___________________________________________________

27 grudnia 2011r.

93 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.





Nasze Stowarzyszenie na zaproszenie kolegów ze Stowarzyszenia 3 Bastion Grolman wzięło udział w obchodach 93 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Naszym zadaniem było patrolowanie Starego Miasta oraz udział inscenizacji historycznej przy Odwachu.
Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest żywa w naszym Stowarzyszeniu. Jako Wielkopoloanie jesteśmy dumni, że swoją skromną działalnością możemy kultywować i czcić tradycję powstańczą. Warto pamiętać, że był to zwycięski zryw, dobrze zaplanowany i przygotowany. Zależy nam by pozostał w pamięci naszych rodaków na zawsze.



13 grudnia 2011r.

Stan Wojenny w Murowanej Goślinie.





W 30 rocznicę wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego, nasze Stowarzyszenie wzięło udział w ulicznym happeningu przygotowanym przez Stowarzyszenie "Dzieje" oraz Ośrodek Kultury w Murowanej Goślinie. Przedstawienie miało ukazać cząstkę smutnych zdarzeń z przed trzydziestu lat.
W raz z Grupą Realizacyjną "Beton" wcieliliśmy się wyjątkowo w rolę funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej, mających za zadanie rozpędzić tłum demonstrantów. Był to nasz kolejny debiut mundurowy w tym roku.
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się sprawnie przeprowadzić 2 inscenizacje i pokazać, że pamiętamy o tym tragicznym epizodzie naszej historii.



26 listopada 2011r.

Photo Day śladami dawnego Fortu Winiary.





Korzystając z ostatnich, ciepłych jak na listopad dni, wzięliśmy udział w organizowanej przez portal MM Poznań imprezie pt.: "Photo day". Była to 26 edycja akcji, która tym razem zebrała pasjonatów fotografi na poznańskiej Cytadeli. Oprócz robienia zdjęć wszyscy przybyli mieli niesamowitą okazję zwiedzenia pozostałości Fortu Winiary z przewodnikiem (w tej roli Przemysław Maćkowiak) wraz z rekonstruktorami w umundurowaniu związanym z historią tego miejsca. Nasze Stowarzyszenie skupiło się na odtworzeniu żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zimą 1945 roku zdobywali ten fort i jako ostatni mieli okazję oglądać go w pełniejszej skali.
Imprezę zaliczamy do bardzo udanych. Pozwoliła na łączenie przyjemnego z pożytecznym, pasji fotografowania z wiedzą historyczną i ciekawostkami na temat Cytadeli.



13 listopada 2011r.

Manewry jesienne.





Wraz z kolegami z GRH Salamandra zebraliśmy się na poligonie wojskowym w Biedrusku. Okazją do spotkania było kręcenie scen do filmu ukazującego krótki epizod z końca wojny. Na ten moment więcej zdradzić nie możemy. O pojawieniu się filmiku poinformujemy wkrótce.
Oprócz tego nasz czas spędziliśmy na mini sesji zdjęciowej oraz wspólnych rozmowach. Była to rozgrzewka przed nadchodzącym sezonem zimowym.



11 listopada 2011r.

Narodowe Święto Niepodległości.





W tym szczególnym dniu nasze Stowarzyszenie wzięło udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na Placu Wolności w Poznaniu.
W mundurach 1 Armii Wojska Polskiego zaprezentowaliśmy część naszej wystawy oraz serwowaliśmy zmarzniętym Poznaniakom gorącą grochówkę z naszej kuchni polowej. Oprócz tego delegacja naszej grupy wraz kolegą Przemkiem Kapturskim z KRŻLOK Commando wzięła udział w Korowodzie Niepodległości, czyli paradzie zabytkowych pojazdów centalnymi ulicami miasta. Stanowiliśmy obsadę Jeep'a Willis'a.
Główną atrakcją uroczystości na Placu Wolności była salwa honorowa z Armaty wz. 02/26 "prawosławnej" w wykonaniu kolegów z 7 Dywizjonu Artylerii Konnej.
Na plac przybyły tłumy Poznaniaków, jesteśmy dumni z formy i całokształtu obchodów tego święta w naszym mieście.

Foto: Natalia Krawczuk, za: http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1157731,swieto-niepodleglosci-na-placu-wolnosci-zdjecia,1735341,id,t,zid.html#galeria


1 listopada 2011r.

Wszystkich Świętych.





Tradycyjnie już w tym szczególnym dniu, członkowie naszej grupy pełnili wartę honorową przy grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Oprócz tego wystawiliśmy po raz trzeci wartę honorową na kwaterze Powstańców Wielkopolskich, znajdującej się na poznańskiej Cytadeli. Cześć ich pamięci!






28,29 października 2011r.

Sprzątanie kwater żołnierskich.





Po raz trzeci udało nam się zorganizować akcję sprzątania kwater żołnierskich na stokach poznańskiej Cytadeli z okacji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Na nasz apel o pomoc w przeprowadzeniu akcji odpowiedziało bardzo wiele szkół i ochotników, którym z całego serca dziękujemy. Wszyscy uczestnicy przyczynili się do pielęgnowania pamięci o poległych żołnierzach i oddania im hołdu.
W tegorocznej dwudniowej edycji, kwatery żołnierskie sprzątało ok. 600 osób. Akcja odbywała się pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego.
Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękujemy!


5 października 2011r.

Wizyta w kinie.





Tego dnia zebraliśmy się razem z rodziną i przyjaciółmi (wyjątkowo bez mundurów) w kinie, by wspólnie obejrzeć najnowszy film Jerzego Hoffmana pt.:"Bitwa Warszawska 1920".
Wrażenia z filmu mamy pozytywne. Bardzo nam się podobały efekty specjalne i sceny batalistyczne. Miło było zobaczyć tłumy znajomych twarzy naszych kolegów po fachu, występujących w filmie. Warto zaznaczyć, że dla większości z nas oglądanie filmów gdzie występuje umundurowanie nie jest czystą przyjemnością, lecz dokładną analizą wyglądu postaci. W produkcji Pana Hoffmana znaleźliśmy parę nieprawidłowych detali, jednak nie mają one szególnego znaczenia dla jakości filmu.
Jeśli ktoś jeszcze nie zobaczył "Bitwy Warszawskiej", bardzo polecamy!


30 września 2011r.

Święto CSWLąd,
Drzwi otwartych koszar.





Tego dnia mieliśmy okazję towarzyszyć żołnierzom Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w kolejnej rocznicy powstania CSWL. Z tej okazji zorganizowano Dzień Otwartych Koszar, podczas którego nasze Stowarzyszenie we współpracy z Panem Majorem Ogrodniuczkiem przygotowało wystawę tematyczną sprzętu i uzbrojenia 1 Armii Wojska Polskiego. Do naszej dyspozycyji był tradycyjnie czołg T-34 z kolekcji Muzeum Broni Pancernej, wokół którego rozstawiliśmy obozowisko.
Nasza prezentacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza przybyłych licznie uczniów z poznańskich szkół.
Największą atrakcją święta była premiera świeżo odrestaurowanego i "przywróconego do życia" czołgu Sherman Firefly. Wszystkim zaangażowanym w projekt rekonstrukcji tego pojazdu gratulujemy wspaniałej pracy!
Było nam bardzo miło korzystać z ostatnich ciepłych i słonecznych dni tego roku w tak sympatycznych okolicznościach.
Życzymy Centrum wszelkiej pomyślności na kolejne lata!



27 września 2011r.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego - Toruń.


Na zaproszenie kolegów z SRH Nordland wzięliśmy udział w obchodach Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu. Na Rynku Nowomiejskim zaprezentowano kilka inscenizacji pokazujących: Bitwę Graniczną 1939r., obronę miasta, życie codzienne w okupowanej Polsce, zamach na Kutscherę oraz walki na Czerniakowie podczas Powstania Warszawskiego. Wystąpiliśmy w ostatnim epizodzie, wcielając się w rolę żołnierzy Wojska Polskiego, którzy po sforsowaniu Wisły również walczyli z Niemcami podczas Powstania.
Mimo małego terenu, każda ze scen została bardzo dobrze przedstawiona. Licznie zgromadzona młodzież ze szkół otrzymała bardzo ciekawą i zapadającą w pamięć lekcję historii.



25 września 2011r.

II Piknik Militarny Wolsztyn.





Wolsztyńskie Towarzystwo Techniki Militarnej zaprosiło nas do udziału w tegorocznej edycji Pikniku Militarnego w Wolsztynie. Oprócz dioram i konkursów dla zwiedzających kolejną atrakcją był pokaz batalistyczny, nawiązujący do walk Kampanii Wrześniowej. Wystąpiliśmy w nim po stronie niemieckiej wraz z naszym motocyklem.
Cała impreza odbywała się w przyjaznej atmosferze. Konkurs na najlepszy pojazd pikniku wygrał polski samochód pancerny Wz.34 naszego kolegi Jacka Czaczyka, któremu serdecznie gratulujemy!



18 września 2011r.

Teatr Historii - Sochaczew.





Po raz kolejny mieliśmy okazję brać udział w Teatrze Historii, którego autorem jest Pan Bogusław Wołoszański. Tym razem odbył się on w Sochaczewie, pt.: "Miasto w ogniu", a tematem była obrona Sochaczewa w trakcie Bitwy nad Bzurą.
Nasze Stowarzyszenie wystawiło drużynę Wehrmachtu, w barwach 123 Pułku Piechoty który wchodził w skład 50 Dywizji Piechoty. W 1939 roku dywizja ta faktycznie brała udział w walkach nad Bzurą i po ich rozstrzygnięciu zakończyła swój udział w Kampanii Wrześniowej.



10 września 2011r.

Operacja Brandenburgia 2011.





Na zaproszenie Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej wzięliśmy udział w XII Dniach Twierdzy Kostrzyn. W ramach imprezy odbyło się widowisko "Operacja Brandenburgia", w którym wzięliśmy udział jako żołnierze ludowego Wojska Polskiego. W inscenizacji skupiliśmy się na odtworzeniu oddziału sanitarnego z noszami.



28 sierpnia 2011r.

Mława 2011.





Po raz drugi w historii naszego stowarzyszenia wzięliśmy udział w rekonstrukcji bitwy pod Mławą. W inscenizacji wystąpiliśmy w mundurach Wehrmachtu. Według obliczeń organizatorów, teogorczna Mława zgromadziła największy w historii "garnizon niemiecki" od czasu wojny, ok. 168 w pełni wyposażonych żołnierzy.
Tak jak w roku poprzednim, ogrom pola bitwy robił piorunujące wrażenie. Pozwoliło to na sprawne i zgodne z taktyką poruszanie się żołnierzy w czasie bitwy. Wyjątkowo dopisała pogoda, pomogło to zgromadzić sporą publiczność, lecz nam około 30-stopniowy upał dawał w kość, dla przypomnienia rok temu padał deszcz.
Podtrzymujemy opinię, że Mława jest jedyną w swoim rodzaju rekonstrukcją nawiązującą do Kampanii Wrześniowej. Masa rekonstruktorów, teren, pirotechnika i pojazdy tworzą niezapomniany efekt, pozwalający poczuć klimat sprzed 72 lat. Czekamy na kolejną edycję!



14 sierpnia 2011r.

Poznańczycy 1919-2011.





Na zaproszenie kolegów ze Stowarzyszenia 3 Bastion Grolman, wzięliśmy udział w ogromnym widowisku historycznym pt.: "Poznańczycy 1919-2011", które odbyło się w naszym rodzinnym mieście, na Ostrowie Tumskim.
Była to inscenizacja walk o Twierdzę Bobrujsk z 1919 roku.
W potyczce przyszło nam grać rolę żołnierzy armii bolszewickiej. Był to nasz debiut mundurowy.
Cała impreza została zorganizowana z wielkim rozmachem. Fantastyczna pirotechnika oraz dużo broni strzelającej, do tego profesjonalnie powierzone i wykonane zadania dały oszałamiający efekt.



12 sierpnia 2011r.

Ślub Magdy i Przemka.





Tego dnia nasi przyjaciele z KRŻLOK Commando,
Magda i Przemek wzięli ślub!
Młodej parze życzymy samych szczęśliwych dni i serdecznie gratulujemy!
Mamy nadzieję, że nasz "głośny prezent" na długo zostanie w Waszej pamięci.

WSZYSTKIEGO DOBREGO!






7-10 lipca 2011r.

Strefa Militarna 2011.





Już po raz trzeci wzięliśmy udział w największym i naszym zdaniem najlepszym zlocie grup rekonstrukcji historycznej, Strefa Militarna.
W tym roku nasze stowarzyszenie przygotowało podwójne obozowisko, dla obu naszych sekcji, Wehrmachtu i wschodniej (RKKA i lWP). Stworzyliśmy 2 umocnione okopy, wyposażone w sprzęt piechoty i karabin maszynowy. Oprócz tego mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w kilku inscenizacjach batalistycznych przygotowanych na arenach zlotu.
Wszystko co dobre szybko sie kończy, ponownie odliczamy dni do następnej "Strefy".



2 lipca 2011r.

Otwarcie Exploseum.





Na zaproszenie kolegów z SRH Nordland wzięliśmy udział w krótkiej inscenizacji ukazującej jak mogło wyglądać wyzwolenie DAG Fabrik Bromberg w 1945 roku. Wystąpiliśmy w mundurach ludowego Wojska Polskiego. Potyczka była zwieńczeniem zwiedzania Exploseum dla przybyłych na uroczyste otwarcie muzeum gości.



24-26 czerwca 2011r.

Teatr Historii - Wieluń.





W tych dniach wzięliśmy udział w batalistycznej części imprezy historycznej "Wieluń - Miasto Niepokonane", w ramach Wielkiego Teatru Historii, pana Bogusława Wołoszańskiego. Wystąpiliśmy w inscenizacji ukazującej epizod walk z Bitwy pod Mokrą w mundurach Wehrmachtu.
Potyczka była przygotowana z dużym rozmachem, użyciem najnowszych technologii audio-wizualnych. Mimo niesprzyjającej pogody, deszczu i gradobicia podczas prób samo przedstawienie odbyło się w sprzyjającej aurze. Spora ilość sprzętu jeżdżacego oraz polska kawaleria zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.



5 czerwca 2011r.

III Weekend Forteczny.




To już trzecia edycja i nasz trzeci udział w Weekendzie Fortecznym, imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań. Co roku w ramach akcji "Poznań za pół ceny" bierzemy czynny udział w wyjątkowej (bo raz w roku) akcji, umożliwiającej Poznaniakom zwiedzenie któregoś z obiektów fortecznych, należącego do Twierdzy Poznań. W tym roku swe bramy otwarł Fort I, bardzo atrakcyjny, gdyż jest on w rękach prywatnych, przez co na co dzień jest niedostępny dla ludzi i za razem świetnie zachowany.
Z tej okazji nasze stowarzyszenie w drugim dniu imprezy przygotowało drobną wystawę sprzętu i uzbrojenia mającą uatrakcyjnić zwiedzającym pobyt na terenie fortu. Zaprezentowaliśmy dorobek dwóch sekcji naszego Stowarzyszenia, Wojska Polskiego na Wschodzie i Wehrmachtu.
Fort zwiedziło kilka tysięcy ludzi.



4 czerwca 2011r.

Międzynarodowy Dzień Dziecka i Dzień Otwartych Koszar w CSWLąd.




Na zaproszenie Pana majora Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej nasze stowarzyszenie z wielkim zaangażowaniem i radością wzięło udział w kolejnym już Dniu Otwartych Koszar w CSWLąd.
W tym roku dzień ten został połączony z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka. W związku z tym nasze stowarzyszenie zorganizowało dioramę pokazującą obozowisko żołnierskie przy pojazdach SU-100 i T-34. Oba wozy pochodzą z kolekcji MBP i dzięki uprzejmości Pana Majora, zostały nam użyczone do wystawy.
To nie pierwszy raz gdy stanowimy "obstawę" tych pojazdów, dlatego postawnowiliśmy bardzo starannie przygotować się do tej imprezy. Przygotowaliśmy naszą dioramę tak, by świętujące w tym dniu dzieci mogły bez problemu ją odwiedzić, przymierzyć hełmofon lub hełm, potrzymać różnego rodzaju karabiny i pistolety oraz zajrzeć do wnętrza czołgu.
Nasza prezentacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Masa uśmiechów i radości, którą mogliśmy w tym dniu wywołać jest dla nas bardzo motywująca.
Oprócz tego wzięliśmy udział w wielkiej paradzie pojazdów historycznych, która przejechała po terenie Centrum jako obsługa i destant stojących z nami SU-100 i T-34.

Zdjęcia z tego dnia dostępne w Galerii.



28 maja 2011r.

Policyjny Dzień Dziecka na Ligowcu.





W tym dniu nasze Stowarzyszenie wzięło udział w organizowanym przez Oddział Prewencji Policji w Poznaniu Dniu Dziecka na podpoznańskim lotnisku Ligowiec.
Naszym zadaniem było przygotowanie stanowiska ludowego Wojska Polskiego. Przez kilka godzin imprezy przez naszą wystawę przetoczyły się setki dzieciaków, bardzo zainteresowanych uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym.



22 maja 2011r.

Festyn Rodzinny z kawalerią.





Członkowie naszego stowarzyszenia wzięli udział we współorganizowanym przez Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań festnie rodzinnym, który odbył się na stadionie żużlowym w Gorzowie Wielkopolskim.
Zorganizowaliśmy wystawę sprzętu i uzbrojenia używanego przez Wehrmacht w 1939 roku, oraz wizięliśmy udział w potyczce nawiązującej do walk we wrześniu tego samego roku.

21 maja 2011r.

Bitwa Wyrska 2011.





Na zaproszenie Stowarzyszenia Pro Fortalicium, nasze Stowarzyszenie wzięło udział w VII edycji inscenizacji historycznej Bitwa Wyrska. W tej cyklicznej imprezie wystąpiliśmy już po raz drugi, w mundurach Wehrmachtu. Mimo upału i późniejszej burzy, jesteśmy zadowoleni z udziału. Bitwa została przeprowadzona z dużym rozmachem, organizacyjnie bez zarzutu.



14/15 maja 2011r.

Noc Muzeów 2011.





W nocy z 14 na 15 maja po raz trzeci wzięliśmy udział w Nocy Muzeów. W mundurach ludowego Wojska Polskiego przebywaliśmy przed wejściem do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego na Starym Rynku w Poznaniu. Prezentowaliśmy tam uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Chętnie odpowiadaliśmy na wszelkie pytania starszych, jak i młodszych oraz pozowaliśmy do pamiątkowych zdjęć. Wszystkich oglądających nasze stoisko kierowaliśmy do zwiedzenia muzeum.
Specjalnie na tę okazję nasze Stowarzyszenie wydało okolicznościową widokówkę, którą pieczętowaliśmy na pamiątkę tej imprezy. Jak co roku podczas Nocy Muzeów WMW odwiedziły tłumy Poznaniaków i turystów.



8 maja 2010r.

Manewry PGRH Warta i GRH Salamandra.





Po raz drugi odbyły się wspólne ćwiczenia naszych grup na poligonie w Biedrusku. Tym razem były to manewry wiosenne, które dostarczyły kolejnych nowych doświadczeń w sposobie poruszania się w terenie. Oprócz tego mieliśmy okazję przejścia przez wojskowy tor przeszkód oraz stoczyliśmy 2 potyczki z zastosowaniem taktyki między żołnierzami ludowego Wojska Polskiego kontra Wehrmachtu.
Po przejściu ponad 5km w różnym terenie, spędziliśmy resztę wolnego czasu na wspólnej integracji przy ognisku.



17 kwietnia 2011r.

XXVI Dni Ułana.





W tym roku nasze stowarzyszenie po raz trzeci wzięło udział w festynie kawaleryjskim na poznańskiej Cytadeli zorganizowanym z okazji XXVI Dni Ułana. Podczas tej edycji zaprezentowaliśmy wystawę sprzętu i uzbrojenia naszych sekcji, ludowego Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Główną atrakcją naszego stoiska były pojazdy wojskowe: 2 motocykle, BMW R-71 i M-72 oraz samochód Kubelwagen.
Oprócz prezentacji statycznej wraz z naszymi dobrymi kolegami z Klubu Rezerwy Żołnierzy Ligi Obrony Kraju Commando zorganizowaliśmy dynamiczny pokaz przedstawiający odbicie zakładnika przez żołnierzy polskich z rąk żołnierzy Wehrmachtu. Pokaz ten zamykał piknik na polanie pod Dzwonem Pokoju. Dziękujemy organizatorom oraz kolegom z innych stowarzyszeń i grup za miłą atmosferę i spędzony czas. Do zobaczenia za rok!



26 marca 2011r.

Wielka ucieczka 2011.


W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w obchodach rocznicy Wielkiej ucieczki ze Stalag Luft III w Żaganiu. Wystąpiliśmy w 2 inscenizacjach związanych z II Wojną Światową w mundurach Wehrmachtu i Armii Czerwonej.





19 marca 2011r.

Przełamanie linii Bartholda.


Za zaproszenie kolegów z GRH "Oka" nasze stowarzyszenie wzięło udział w 2 inscenizacjach batalistycznych, które odbyły się w Smarchowicach Śląskich. W pierwszej inscenizacji wystąpiliśmy jako żołnierze Armii Czerwonej i Wehrmachtu, w drugiej jako żołnierze ludowego Wojska Polskiego.





20 luty 2011r.

Bitwa o Poznań.





Cytadela padła! Widowisko historyczne "Bitwa o Poznań 2011" zakończyło się. Na poznańską Cytadelę przybyły tysiące widzów, w każdym wieku. Polana bitwy była gęsto otoczona. Miło było nam gościć włodarzy województwa, miasta oraz Pana Konsula Federacji Rosyjskiej i wszystkich innych gości.
W widowisku wzięliśmy udział po raz trzeci. W tym roku zgodnie z zapowiedziami widowisko odbyło się w większej skali oraz z większym rozmachem. W bitwie wzięło udział ok. 160 rekonstruktorów z całej Polski. W imieniu Stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań, chcemy jeszcze raz podziękować wszystkim za zaangażowanie w ten projekt. Mamy nadzieję, że kolejna "Bitwa o Poznań" odbędzie się znów za rok, że będziemy mogli ją po raz kolejny zrealizować.
Szczególne podziękowania chcielibyśmy przekazać ekipom odpowiedzialnym za zabezpieczenie imprezy: Związkowi Strzeleckiemu "Strzelec" oraz firmie Magielski Patrol.

Foto: Katarzyna Kordylewicz - http://katarzynakordylewicz.pl


11 luty 2011r.

Wizyta w Wągrowcu.





W tym dniu skromna delegacja naszej grupy udała się do Wągrowca na spotkanie poświęcone bitwie pod Stalingradem, zorganizowane przez ABCentrum, Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kltury. Podczas spotkania odbył się wykład o znaczeniu bitwy stalingradzkiej oraz o roli snajperów. Prezentowano akcesoria wojskowe oraz wyświetlono film "Wróg u bram". Po wszystkim organizatorzy zorganizowali poczęstunek, przy muzyce granej na akordeonie, z machorką i grochówką.

5 luty 2011r.

Manwery Szwecja k. Wałcza.





Tego dnia delegacja naszej grupy wzięła udział w manewrach grup rekonstrukcyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Protektor z Szwecji oraz Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu. Razem z częścią sekcji RKKA z GRH Festung Breslau tworzyliśmy ćwiczeniowy "pluton II". Szkolenie obejmowało teoretyczną obsługę pistoletów, karabinów i moździerzy oraz łączność telefoniczną, która również była ćwiczona praktycznie. Następnie udaliśmy się na ćwiczenia w teren. Zachowanie się oddziału, rozwijanie w tyralierę w lesie i na otwartej przestrzeni. Kolejnym etapem było zdobycie gniazda rkm. Później rozpoczęło się szkolenie z ewakuacji rannego z pola bitwy oraz z obsługi broni SWT-40 i DP-28. Całość zwieńczyła inscenizacja pokazująca likwidację polskiego przyczółka przez odcięte oddziały Waffen-SS oraz odsiecz oddziałów Wojska Polskiego i Armii Czerwonej z użyciem samochodu pancernego BA-64.
Całość psuła pogoda, która wyjątkowo nie dopisała. Przez cały dzień zmagaliśmy się z deszczem i porwistym wiatrem. Mimo to atmosfera i powierzone zadania sprawiły, iż manewry uznajemy za udane i przydatne.



1 luty 2011r.

Bitwa o Poznań 2011 - Zaproszenie.





Zapraszamy wszystkich na tegoroczną edycję "Bitwy o Poznań", która odbędzie się 20 lutego, tradycyjnie na poznańskiej Cytadeli.
Cała impreza będzie trwała wokół Muzeum Uzbrojenia. Od godziny 10.00 porozstawiane będą wystawy sprzętu i uzbrojenia Grup Rekonstrukcji Historycznej związane z walkami o Poznań w 1945 roku. W tym czasie będzie można porozmawiać z pasjonatami historii o omawianych wydarzeniach i sprzęcie przez nich prezentowanym oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Oprócz tego pracować będzie również kuchnia polowa, która dla wszystkich głodnych i zmarzniętych serwować będzie gorącą wojskową grochówkę.
O godzinie 12.00 pod Pomnikiem Bohaterów, zostanie złożony hołd poległym podczas walk o miasto.
O 13.00 na polanie przy Muzeum Uzbrojenia odbędzie się inscenizacja batalistyczna pt.: "Bitwa o Poznań", w której udział wezmą grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski.
Po bitwie (godz. ok. 13.45) odbędzie się zwiedzanie południowego i zachodniego frontu Cytadeli. Wszyscy chętni proszeni się o stawienie się przy wejściu do Muzeum Uzbrojenia (przy czołgach).
Impreza pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego, Prezydenta Poznania oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.
Organizator: Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.
JESZCZE RAZ SERDECZNIE ZAPRASZAMY!



29 stycznia 2011r.

Inscenizacja walk o Złotów.





Tegoroczny sezon zaczęliśmy od walk w Złotowie. W inscenizacji wzięliśmy udział w ramach Stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań tworząc silną 19. osobową reprezentację z Poznania i okolic. Wystąpiliśmy w mundurach ludowego Wojska Polskiego. Większość z nas po długiej przerwie była spragniona udziału w inscenizacji. W Złotowie miło spędziliśmy czas zebraliśmy pozytywne oceny i zostaliśmy zaproszeni do kolejnych edycji. Dziękujemy organizatorom!
Zdjecia dostępne w galerii.




Aktualności
< 2012- 2010 >


 

 PGRH Warta 2009 by Jankes. All rights reserved.