Menu:























 





2012

Wybierz rok
2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  ___________________________________________________

22,23 września 2012r.

Obrazy Pamięci - Śladami baonu Chrobry I.



Na zaproszenie Stowarzyszenia Historycznego Chrobry I wystąpiliśmy w inscenizacjach historycznych w Piotrkowie Trybunalskim i w Zduńskiej Woli. W obu widowiskach wystąpiliśmy jako żołnierze Brygady RONA. W Piotrkowie Trybunalskim odrgywany był epizod walk w Kampinosie z 1944 roku, w Zduńskiej Woli, Powstanie Warszawskie.

15 września 2012r.

Dzień Starego Miasta.



W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Dniu Starego Miasta w Poznaniu. Impreza to festyn organizowany przez Radę Osiedla Stare Miasto oraz Estradę Poznańską. Podczas trawnia imprezy mieszkańcy dzielnicy mogli spędzić wolny czas korzystając z różnych atrakcji. Jedną z nich była grochówka serwowana z naszej kuchni polowej oraz możliwość obejrzenia naszej kolekcji sprzętu wojskowego.



1 września 2012r.

Mława 2012.





Po raz trzeci wzięliśmy udział w inscenizacji Mława. Podtrzymujemy zdanie, że to najlepsza rekonstrukcja zdarzeń z Kampanii Wrześniowej, pełna realizmu i niezapomnianych doznań.
W tym roku ponownie wystawiliśmy drużynę 3 Kompanii 123 Pułku Piechoty Wehrmachtu.



11 sierpnia 2012r.

Zaproszenie.





Podczas wystawy będzie możliwość obejerzenia części naszej kolekcji.

Serdecznie zapraszamy!



5 sierpnia 2012r.

Powstanie Warszawskie - Wrocław.





Na zaproszenie Stowarzyszenia GRH Festung Breslau wzięliśmy udział w inscenizacji batalistycznej Powstanie Warszawskie, która odbyła się na wrocławskim rynku.
W widowisku wcieliliśmy się w role żołnierzy Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA).
Brygada RONA niechlubinie wsławiła się w Powstaniu Warszawskim, jako jedna z najbardziej zbrodniczych i pozbawionych skrupułów jednostek. Naszym zadaniem było jak najwierniejsze pokazanie mieszkańcom Wrocławia, tego co działo się na ulicach warszawskiej Ochoty 68 lat temu.
Było to dla nas wyjątkowo trudne zadanie, gdyż to nie była typowa inscenizacja, lecz momentami spektakl. Musieliśmy odegrać brutalność, brak litości i zbrodnie. Doskonała gra rekonstruktorów odtwarzających cywili oraz kaskaderów dodatkowo sprawiała, że natłok emocji momentami nas paraliżował, a łzy cisnęły się do oczu. Mimo to, trzeba było grać dalej.
Wierzymy, że widowisko zostanie w pamięci wszystkich obecnych na rynku, a pamięć o ofiarności Powstańców Warszawskich będzie wieczna.

Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tak świetnie przygotowanym widowisku oraz kolegom rekonstrutkorom za współpracę.



12-15 lipca 2012r.

Strefa Militarna.





Z każdą edycją Zlotu Militarnego "Strefa Militarna" poprzeczka dla Grup Rekonstrukcji Historycznej jest postawiona co raz wyżej. Zlot cieszy się co raz większym zainteresowaniem, a wystawy i pomysły na dioramy, są co raz lepiej dopracowane i zaawansowane. Gratulujemy organizatorom i uczestnikom Zlotu.
W tym roku nasze Stowarzyszenie przygotowało stanowisko niemieckiej poczty polowej z czasów II Wojny Światowej, "Projekt Feldpost". Podczas trwania imprezy oprócz dioramy ukazującej polowe stanowisko Feldpost'u, prowadziliśmy 2 formy działań pocztowych. Pierwszą z nich była Poczta Zlotowa, dzięki której każdy uczestnik Zlotu mógł nadać list do innego uczestnika. Druga to Poczta Zewnętrzna, podczas której każdy z przebywających na terenie Strefy mógł dzięki nam wysłać wiadomość do każdego miejsca w Polsce.
Nasz projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy specjalne pocztówki, wzorowane na przedwojennych kartkach z Gostynia i Podrzecza oraz znaczki. Następnie wszystko zostawało opieczętowane jak w epoce i nadawane we wskazane miejsce. Łącznie wysłaliśmy ponad 300 listów.
Dziękujemy wszystkim za skorzystanie z naszych usług. Pochwały i zaintersowanie projektem skłania nas do kontynuowania go w przyszłości.

Strefa Militarna to również masa pokazów. Nasza Grupa wzięła udział w 3 inscenizacjach: "Kampinos 1944", "Strzegom 1945" - przygotowane przez Stowarzyszenie Festung Breslau, oraz inscenizacji zasadzki na amerykańską kolumnę zmotoryzowaną, przygotowaną przez Stowarzyszenie "Die Freiwilligen".
Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia za rok!



24 czerwca 2012r.

Bitwa Żmigrodzka.





Na zaproszenie Tomasza Sztuka, wzięliśmy udział w kolejnej edycji "Bitwy Żmigrodzkiej" podczas której odgrywany był epizod z obrony Warszawy w 1939 roku. W inscenizacji wystąpiliśmy jako żołnierze Wehrmachtu.
Cała impreza została zorganizowana z ogromnym rozmachem i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Organizator stanął na wysokości zadania, za co bardzo dziękujemy. Życzymy kolejnych udanych edycji.



2 czerwca 2012r.

Dzień Otwartych Koszar CSWL.





Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zorganizowano Dzień Otwartych Koszar. Do współorganizowania imprezy zaproszono rekonstruktorów, w tym nasze Stowarzyszenie.
Tradycyjnie zaprezentowaliśmy sylwetki oraz wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie. Naszą wystawę zwiedziło wiele dzieciaków, dla których ogromną frajdą była możliwość kontaktu z uzbrojeniem oraz pamiątkowa fotografia.



20 maja 2012r.

Berlin 1945.





Na zaproszenie naszych kolegów z SRH Nordland wzięliśmy udział w inscenizacji historycznej Berlin '45, która odbyła się w Bydgoszczy. Wystąpiliśmy jako żołnierze Armii Czerwonej.
Sceneria starej dzielnicy, porozrzucane przedmioty i porzucone pojazdy wraz z grą rekonstruktorów pozwoliły nie tylko widzom poczuć klimat ostatnich dni wojny. Dziękujemy!



19 maja 2012r.

X. Noc Muzeów.





W tym roku przypadła jublieuszowa, dziesiąta edycja Nocy Muzeów. Nasze Stowarzyszenie wzięło w niej udział już po raz czwarty i tradycyjnie zachęcaliśmy wszystkich do zwiedzania Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego na Starym Rynku. Impreza jak co roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, setki zwiedzjących zatrzymało się przy naszym stanowisku pytając o broń i wyposażenie, lub by zrobić sobie z nami pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy wszystkim za miło spędzoną noc!



28,29 kwietnia 2012r.

IV. Weekend Forteczny.





Tradycyjnie wzięliśmy udział w tegorocznej edycji Weekendu Fortecznego. Wspaniała pogoda i dobrze zachowany fort sprawiły że na zwiedzanie zapisały się tysiące ludzi. Nasze Stowarzyszenie ubarwiło ścieżkę oprowadzania po forcie wystawiając na jego trasie 2 stanowiska. Jedno pokazujące garnizon w czasach okupacji, drugie, polowe stanowisko Armii Czerwonej.






22 kwietnia 2012r.

27. Dni Ułana.





Już po raz czwarty wzięliśmy udział w święcie 15 Pułku Ułanów Poznańskich, którego ukoronowaniem był piknik na poznańskiej Cytadeli.
Tradycyjnie wystawiliśmy stanowisko, na którym w mundurach 1 Armii Wojska Polskiego prezentowaliśmy nasz sprzęt oraz serwowaliśmy grochówkę.



21 kwietnia 2012r.

Ślub Idy i Arnolda.





W tym dniu nasi przyjaciele Ida i Arnold wzięli ślub. Młodej parze życzymy słodkiego i miłego życia oraz dużo szczęścia! Wszystkiego Najlepszego kochani!






31 marca 2012r.

Strzelanie dla bezpieczeństwa.





Tego dnia członkowie naszego Stowarzyszenia wzięli udział w szkoleniu strzeleckim.
Szkolenie polegało na objaśneniu i praktycznym użyciu broni, z którą bardzo często spotykamy się na inscenizacjach historycznych. Poznaliśmy jej budowę oraz zasady bezpieczeństwa. Porównaliśmy efekt strzelania różnymi rodzajami amunicji.
Mimo, iż na imprezach używamy tzw. amunicji ślepej przedmiot w naszych rękach to nadal broń, nie możemy o tym zapominać. Wiele osób z naszego Stowarzyszenia nie raz strzelało na inscenizacjach i podstawowe zasady obsługi karabinu znała, jednak każdy uczestnik kursu nauczył się paru nowych rzeczy. Szkolenie na pewno zostanie powtórzone, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym - wspólną zabawę z nauką zasad bezpieczeństwa w naszej profesji.



10 marca 2012r.

68. rocznicy "Wielkiej Ucieczki" - Żagań.





Z okazji 68. rocznicy "Wielkiej Ucieczki" wzięliśmy udział w części cyklu weekendowych spotkań z grupami rekonstrukcji historycznych pod wspólnym hasłem „UCIECZKA W HISTORIĘ”.
Wraz ze znajomymi z GRH "Pierwszy Batalion", GRH „Osiemnasty Kołobrzeski” i Żagańskim Stowarzyszeniem Historycznem Sagan zaprezentowaliśmy dioramy ukazujące wyposażenie uzbrojenie Wojska Polskiego na Wschodzie oraz Armii Czerwonej. Impreza odbyła się przy replice baraku nr 104 na terenie Muzeum Obozów Jenieckich.



7 marca 2012r.

Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.


Zarząd Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" zaprasza wszystkich członków Stowarzyszenia oraz kandydatów na członków do wzięcia udziału w Zwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 28 marca 2012 r. o godz. 18:00, ul. Murawa 29 w Poznaniu.



19 lutego 2012r.

Bitwa o Poznań 2012.





W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w realizację tegorocznej "Bitwy o Poznań". Wasz wkład przyczynił się do zrealizowania kolejnej udanej odsłony tego widowiska.
W naszej pamięci zostaną niesamowite widoki, szturmującego wśród wybuchów czołgu T-34 i piechoty walczącej z poświęceniem, często po kolana w wodzie...
Mamy nadzieję że każdy z rekonstruktorów mimo tych fatalnych warunków pogodowych świetnie się bawił, a mieszkańcy Poznania przypomnieli sobie o tej ważnej dla miasta rocznicy.
Nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejną edycję za rok!




12 lutego 2012r.

Bitwa o Poznań 1945/2012
zaproszenie:





19.02.2012. godz. 10:00
Cytadela, polana za Muzeum Uzbrojenia


W niedzielę 19 lutego, od godz. 10:00, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Salamandra", we współpracy ze Stowarzyszeniem “Twierdza i Dawny Garnizon Poznań” zapraszają na podróż w czasie - do roku 1945. To ostatnia zima II wojny światowej. W Poznaniu toczą się zacięte walki o miasto…

Od godziny 10:00 przy Muzeum Uzbrojenia na Poznańskiej Cytadela, będziemy mieli okazję zobaczyć, jak wojska niemieckie szykowały się do obrony oblężonego miasta. Spotkamy żołnierzy Armii Czerwonej gotujących się do ostatniego szturmu. Porozmawiamy z Cytadelowcami wyzwalającymi swoje miasto. Zobaczymy oddziały Wojska Polskiego rozwieszające po latach okupacji biało-czerwoną flagę nad stolicą Wielkopolski. Realistyczne dioramy grup rekonstruk-cyjnych pozwolą przenieść się w czasie i poczuć klimat pierwszej linii frontu. Spojrzymy na bitwę od zaplecza. Swój udział zapowiedziało wiele znamienitych grup i stowarzyszeń historycznych z Poznania i całej Polski. Jest do doskonała okazja do zdobycia wielu ciekawych informacji dotyczących mundurów, ekwipunku i sprzętu obu walczących stron oraz wykonania niezwykłych pamiątkowych fotografii.

W samo południe, przy Pomniku Bohaterów, zostanie złożony hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 r. Uroczystość odbędzie się z udziałem zaproszonych gości oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

13:00 to godzina rozpoczęcia na polanie przy Muzeum Uzbrojenia, inscenizacji historycznej przedstawiającej ostatnie dni, ostatnie godziny bitwy o Poznań. Ponad setka rekonstruktorów, pojazdy mechaniczne, pirotechnika, broń palna – to wszystko stworzy zapierające dech w piersiach widowisko. Jedną z największych atrakcji będzie udział w bitwie czołgu T-34/85. Wjedzie na Cytadelę po raz pierwszy od 1945 roku. Będzie to możliwe dzięki wsparciu Komendanta CSWL płk. dypl. Zbigniewa Grzesiczaka i kustosza Muzeum Broni Pancernej CSWL mjr. Tomasza Ogrodniczuka.

O godzinie 14:00 przy Pomniku Bohaterów rozpocznie się spacer historyczny wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień Cytadeli. Będzie to okazja na poznanie historii poznańskiej fortyfikacji od jej początków w 1828 r. aż po dzień dzisiejszy. Ciekawostką będzie możliwość obejrzenia, na codzień niedostępnych wnętrz schronu piechoty tzw. sanitarnego oraz podstawy działa pierścieniowego.


Patronat Honorowy:
Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie PGRH “Warta”
GRH “Salamandra”
Stowarzyszenie “Twierdza i Dawny Garnizon Poznań”

Współpraca:
Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu

Sponsorzy:
ENEA SA, ASK Catering, Fawor, Fortrans, Gerfin Finanse, JW.PL, KC Consulting, Magielski Patrol, Scaform, SH Erika, Solid Security

Patronat Medialny:
Głos Wielkopolski, gloswielkopolski.pl, epoznan.pl, Radio Merkury, WTK




29 stycznia 2012r.

Wyzwolenie Bydgoszczy





Na zaproszenie kolegów z SRH Nordland wzięliśmy udział w inscenizacji historycznej nawiązującej do wyzwolenia Bydgoszczy w 1945 roku. W widowisku wzięliśmy udział jako żołnierze Wojska Polskiego oraz Werhmachtu. Impreza odbyła się na terenie dawnej fabryku Makrum. Trzaskający mróz nie przeszkodził nam w przedstawieniu mieszkańcom miasta zalążka ich historii.
Była to dla nas pierwsza "bojowa" inscenizacja w tym roku. Rozprostowaliśmy kości i nabraliśmy sił na nowy sezon. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!





8 stycznia 2012r.

XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.





Ten szczególny noworoczny czas w naszym kraju wiąże się ze wspaniałą inicjatywą łączącą wszystkich Polaków, finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Podczas XX edycji nasze Stowarzyszenie po raz pierwszy przyłączyło się do akcji zbierania pieniędzy na sprzęt medyczny dla chorych dzieci. By rozgrzać jeszcze bardziej serca Poznaniaków i zapełnić puszki WOŚP zorganizowaliśmy na terenie Placu Mickiewicza stoisko Wojska Polskiego z kuchnią polową. Z jej kotłów serwowaliśmy bigos, w myśl zasady przez żołądek, do serca.
Finał zakończył się dla nas wynikiem 2190 zł zebranych na rzecz Orkiestry. Bardzo cieszy nas możliwość wykorzystania naszej pasji dla tak szczytnego celu jaki prowadzi fundacja Pana Owsiaka.
Gramy ponownie za rok!







Aktualności
< 2013 - 2011 >


 

 PGRH Warta 2009 by Jankes. All rights reserved.