Serdecznie zapraszamy do obejrzenia specjalnego świątecznego odcinka Strefy Militarnej, w którym w mundurach Armii Wielkopolskiej oraz niemieckich wystąpiła nasza grupa. Odcinek emitowany był 22 grudnia o godzinie 18:45. Materiał dzięki uprzejmości TVP3 Poznań. Zapraszamy do oglądania.
Uwagi techniczne: Film lekko skrócony by dostosować go do wymagań stawianych przez serwis YouTube. Podpisy pod scenkami z naszym udziałem, są błędne, grupa zdaje sobie z nich sprawę, niestety nie miała na nie wpływu.
13 grudnia 2009r.
Manewry jesienno-zimowe w Biedrusku.
Tego dnia zebraliśmy się by odbyć manewry w Biedrusku. Uczyliśmy się podstaw taktyki, marszu w trudnym terenie oraz przy okazji poświęciliśmy trochę czasu na zrobienie paru zdjęć (dostępne w galerii). Z okazji zbliżających się świąt złożyliśmy sobie życzenia, a kończący się rok skłonił do podsumowań i postawienia celów na nowy. Każdy z nas dostał paczkę świąteczną (stylizowaną na paczki Feldpostu), w których znalazł praktyczne i ciekawe drobiazgi. Manewry odbyły się zimą, jednak aura (co widać na zdjęciach) była jesienna. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii..
11 listopada 2009r.
Święto Niepodległości - Warszawa.
W dniu 91 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza grupa wzięła czynny udział w uroczystościach rocznicowcyh w Warszawie. Po raz drugi mieliśmy ogromny zaszczyt uczestniczyć w obchodach na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz maszerować w wojskowej defiladzie ulicami miasta. Wraz z kolegami z SGRH 3 Bastion Grolman wystąpiliśmy w mundurach Armii Wielkopolskiej. Powaga i podniosłość tego dnia jest tak silna, że nawet fatalna pogoda nie była w stanie jej zmniejszyć. Dziękujemy wszystkim grupom biorącym udział w obchodach za wspólnie pożytecznie spędzony czas.
1 listopada 2009r.
Wszystkich Świętych.
W tym dniu nasi członkowie naszej grupy mieli zaszczyt pełnić 2 warty honorowe, jedną przy grobie gen. Stanisława Taczaka, drugą przy pomniku znajdującym się na kwaterze Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Cytadeli. Poza wartami zapaliliśmy również znicze na grobach powstańców.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sprzątania cmentarza oraz z samego dnia Wszyskich Świętych.
Zdjęcia dostępne w naszej galerii.
30 października 2009r.
Sprzątanie kwatery Powstańców Wielkopolskich.
Relacja telewizyjna z Teleskopu, dzięki uprzejmości TVP3 Poznań.
23 października 2009r.
Zaproszenie.
Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" pragnie zaprosić wszystkich chętnych do sprzątania kwater Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Cytadeli w dniu 29 października br.
Nasza grupa postanowiła zorganizować wielkie sprzątanie kwater, które są strasznie zaniedbane. Powstańcy Wielkopolscy nie zasługują na to i w związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych z pomocą uczniów szkół oraz ochotników chcemy przywrócić godny wygląd temu miejscu.
Jeżeli dysponujesz wolnym czasem 29 października w godz: 10:00-14:00 serdecznie zapraszamy. Z naszej strony zapewniamy sprzęt do sprzątania: grabie/miotły, worki oraz rękawiczki. W zamian możemy jedynie poczęstować gorącym napojem, gdyż robimy to społecznie. Jest to nasza inicjatywa wywołana aktualnym stanem wizualnym kwater powstańczych.
Jeszcze raz gorąco zapraszamy! Przywróćmy prawidłowy wygląd, miejscu spoczynku naszych wielkopolskich bohaterów!
18 października 2009r.
Festyn rodzinny w Puszczykowie - Wojtusiaki :).
Po raz kolejny mieliśmy okazję przyłączyć się do zbiórki krwi, dla chorych dzieci organizowaną przez Wojtusiaków. Mimo niepewnej pogody impreza wyszła rewelacyjnie. Z naszego historyczno-wojskowego zaplecza, oprócz nas zaprezentowali się również wspaniali Ułani z XV Pułku Ułanów Poznańskich oraz twarda jak stal ekipa z Stowarzyszenia Rekonstrukcji i Strzelectwa
Vnutrenniye Voiska. Statystyki festynu są rewelacyjne, udało się zebrać krew od 75 osób!!
Atmosfera jak zawsze była wspaniała, dziękujemy serdecznie za miło spędzony czas!
Zapraszamy do galerii Wojtusiaków.
z tej oto imprezy, oraz na zachętę zamieszczamy 3 zdjęcia.
28 września 2009r.
Wizyta w szkole podstawowej w Śremie.
Nasza grupa miała okazję odwiedzić uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Mikołaja Kopernika w Śremie. Zaproszono nas, abyśmy zaprezentowali mundury, oporządzenie i uzbrojenie z czasów II Wojny Światowej, w związku z okrągłą rocznicą jej wybuchu.
Wątkiem który głównie zaprezentowaliśmy to formacje wojskowe, działające na terenach Polski w latach 1939-45.
Wszystkie 3 grupy, które przyszły nas obejrzeć i wysłuchać były bardzo zainteresowane tematyką, największe wrażenie robiła pancerzownica Panzerschreck i karabin maszynowy
MG 42.
Było nam bardzo miło, móc gościć w tej szkole. Sprawia nam ogromną przyjemność móc nieco urozmaicić dzieciakom lekcje historii, która z kartek podręczników wydaje się nudna, jednak możliwość jej "dotyku" zmienia postać rzeczy.
25 września 2009r.
Festyn rodzinny w Swarzędzu - Wojtusiaki :) .
Na kilka dni przed imprezą, zadzonił do nas Pan Piotrek i zaproponował nam byśmy zaprezentowali naszą grupę na festynie, który organizuje. Okazało się że Pan Piotr jest ojcem małego Wojtusia a festyn organizowany jest by zebrać dla niego i innych chorych dzieci krew. Rozmach, zaangażowanie oraz masa pozytywnej energii sprawiła, że nie mogliśmy odmówić i mimo, krótkiego czasu na przygotowanie pojawiliśmy się na imprezie, by zachęcić mieszkańców Swarzędza do oddania krwi. Na terenach przy pływalni zaprezentowaliśmy repliki broni, motocykl oraz stanowiska bojowe w klimacie II Wojny Światowej. Poza tym sylwetki żołnierzy polskich z września 39', radzieckich oraz niemieckich. Było nam bardzo miło móc wesprzeć akcję, w którą zaangażowane jest wiele ludzi i środowisk. Jak już zapewnialiśmy, jesteśmy bardzo chętni do kontynuowania współpracy.
Wojtuś to uroczy i wspaniały chłopiec, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat całej akcji i kim są Wojtusiaki, bardzo serdecznie zapraszamy na ich stronę internetową: http://wojtusiaki.pl
19 września 2009r.
Święto CSWL. - Poznań
Tegoroczne święto Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu było wyjątkowe bowiem w jego ramach odbyła się premiera nowo-wyremontowanego niemieckiego działa samobieżnego StuG IV.
Poza tym na zaproszenie Pana kapitana Tomasza Ogrodniczuka, wraz z GRH Festung Breslau, Ostrowską GRH oraz GRH Salamandra zaprezentowaliśmy sylwetki oraz wyposażenie żołnierzy ludowego Wojska Polskiego z okresu II Wojny Światowej. Dzięki uprzejmości Pana kapitana do naszej dioramy użyczono nam 2 pojazdy gąsienicowe, czołg średni T-34 oraz średnie działo samobieżne SU-100 z Muzeum Broni Pancernej CSWL. Obie maszyny uświetniły naszą wystawę za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy.
Cała impreza przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze. Atrakcje na dioramach GRH, pojazdy i pokazy Wojska Polskiego sprawiły że niemożliwe było się na niej nudzić.
Zdjęcia z imprezy dostępne w galerii wkrótce.
17 września 2009r.
Rocznica napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku. - Wrocław
W dniu 70 rocznicy agresji radzieckiej na Polskę nasza grupa wzięła udział w inscenizacji, ukazującej spotkanie żołnierzy niemieckich i rosyjskich w Brześciu. Widowisko odbyło się we Wrocławiu, poprzedził je przemarsz kolumny jeńców polskich przez miasto. Na zaproszenie naszych przyjaciół z GRH Festung Breslau wcieliliśmy się właśnie w role Polaków. Całość zakończona została uroczystym apelem poległych.
Imprezę zorganizowała Dolnośląska Inicjatywa Historyczna oraz GRH Festung Breslau. Bardzo dziękujemy za umożlwienie nam udziału w niej oraz bardzo miłe przyjęcie i opiekę w czasie poza inscenizacją.
6 września 2009r.
Święto 56 Pułku Piechoty - Krotoszyn
Na zaproszenie WSH "Historica" wzięliśmy udział w Święcie 56 Pułku Piechoty zorganizowanym w Krotoszynie. Z tej okazji odbyła się rekonstrukcja historyczna ukazująca epizod walk z września 1939 roku. Nasza grupa brała udział w bitwie po stronie niemieckiej. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom oraz WSH "Historica" za mozliwość wzięcia udziału w święcie.
5 września 2009r.
Obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Kłecku.
W pierwszy weekend września nasza grupa wzięła udział w gminnych obchodach rocznicowych z okazji 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Kłecku. Po oficjalnych obchodach wraz z kolegami z GRH Salamandra i WGMH Wiarus zorganizowaliśmy małą potyczkę nawiązującą do walk z września 1939r.
1 września 2009r.
70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Luboń
W dniu rocznicy wraz z TMMLSH, GRH Salamandra i WGMH Wiarus zorganizowaliśmy małe widowisko historyczne nawiązujące do walk nad Bzurą w 1939 roku. Bitwa była elementem wieńczącym rozpoczęcie roku szkolnego. Podczas uroczystego apelu zaprezentowaliśmy umundurowanie i ekwipunek walczących stron. Zarówno dzieci jak i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z widowiska. Przybliżyło ono dzieciom że data 1 września poza tym że kończy ukochane wakacje, jest również bardzo ważną i tragiczną datą w historii ludzkości.
28-30 sierpnia 2009r.
Bitwa pod Morką.
Wzięliśmy udział w Bitwie pod Mokrą. Po inscenizacji mieliśmy okazję spoktać szefa BBN, Pana ministra Aleksandra Szczygło, który zapowiedział pomoc w realizacji projektów grupy.
15 sierpnia 2009r.
Święto Wojska Polskiego. - Warszawa
Nasza grupa miała zaszczyt wziąć udział w głównych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie, w mundurach Wojsk Wielkopolskich.
Wraz z innymi grupami mieliśmy niebywałą okazję spotkać się z Panem Prezydentem, Lechem Kaczyńskim na placu przed Pałacem Prezydenckim, brać udział w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz wraz z Wojskiem Polskim przemaszerować ulicami Warszawy. Tegoroczne Święto Wojska Polskiego na zawsze zostanie w naszej pamięci, gdyż był to ogromny zaszczyt i wyróżnienie móc wziąć czynny udział w tak ważnym święcie. Spotkanie z Panem Prezydentem, wciąganie flagi na maszt i słuchanie hymnu państwowego na placu, znaliśmy dotychczas tylko z relacji w telewizji udało nam się urzeczywistnić. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni i mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się to powtórzyć.
Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" pragnie złożyć najszczersze gratulacje kolegom z innych grup z okazji ich dekoracji przez Pana Prezydenta. Dzięki Wam Panowie mamy dowody na to, że to co robimy ma sens.
Zdjęcia autorstwa Joanny Bestry, której bardzo serdecznie dziękujemy za jej obecność i pomoc w robieniu zdjęć dla grupy.
10 czerwca 2009r.
XX Dni Łazarza - Parada.
4 czerwca z okazji 20-lecia Wolnej Polski nasza grupa wzięła udział w IV Paradzie Łazarskiej w Poznaniu. Zaprezentowaliśmy mundury i uzbrojenie 1 Armii Wojska Polskiego. Trasa parady przebiegała przez: Zespół Szkół Gimnazjalno - Licealnych nr 33 /ul. Wyspiańskiego/ - ul. Głogowska - Zespół Szkół Muzycznych /ul. Głogowska/.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia autorstwa Pana Grzegorza Maciejewskiego, którego wybrane zdjęcia pozwoliliśmy sobie zamieścić na naszej stronie.
Serdecznie zapraszamy w dniach 13-14 czerwca 2009 roku na ósmą edycję Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego „Śladami Historii” przygotowanego przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Patronat honorowy objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek oraz Burmistrz Miasta Luboń Dariusz Szmyt. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Miasta Luboń. W tym roku impreza po raz pierwszy jest dwudniowa i odbywa się w ramach akcji „Poznań za pół ceny!” koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.
Luboński Rajd Rowerowo-Pieszy „Śladami Historii” jest jak dotąd jedyną cykliczną imprezą w Poznaniu, w trakcie której można od ośmiu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. Główną atrakcją tegorocznej edycji rajdu będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego VIIIa na Górczynie. Jego zwiedzanie jest kontynuacją poprzednich imprez, zapoznających uczestników z podstawowymi typami obiektów poznańskiej twierdzy fortowej.
Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu VIIIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów - dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.
Szczegółowe informacje:
Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż na mecie odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.
Start:
Trasa rowerowa: rozpocznie się w niedzielę 14 czerwca godz. 9.30 przed wejściem do dawnego budynku szkoły podstawowej nr 3 w Luboniu, w pobliżu skrzyżowania ulic: Armii Poznań, Powstańców Wielkopolskich i Dąbrowskiego.
Trasy piesze: poprowadzone będą w grupach rozpoczynających zwiedzanie fortu VIIIa w sobotę 13 czerwca o godz. 13.00, 15.00 i 17.00, natomiast w niedzielę 14 czerwca o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Piechurzy spotykają się przed głównym wjazdem do obiektu usytuowanego na Górczynie w pobliżu skrzyżowania ulic Rembertowskiej oraz Raszyńskiej.
Meta: Impreza zakończy się, w niedzielę o godz. 15.00 w parku obok fortu, inscenizacją historyczną prezentującą potyczkę wojsk polskich i niemieckich w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku, nawiązującą do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.
Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę! Ilość miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: trasy piesze: tel. +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.
Dodatkowe informacje: www.tmmlsh.pl
Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra”, Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A, Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej, Automobilklub Wielkopolski.
Patronat medialny:
Telewizja WTK, Polska The Times Głos Wielkopolski, Odkrywca, Wydawnictwo Forteca,
Radio Merkury, Radio Afera, Radioaktywne.pl oraz Epoznań.pl
Informacje skopiowane ze strony: http://www.tmmlsh.pl
Autor: Przemysław Maćkowiak.
29 maja 2009r.
Zaproszenie na Święto 56 Pułku Piechoty.
Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta pragnie bardzo serdecznie zaprosić na święto 56 Pułku Piechoty we Wronkach. Z okazji tego święta organizowana będzie inscenizacja batalistyczna ukazująca potyczkę wojsk polskich z niemieckimi we wrześniu 1939 roku.
Nasza grupa została zaproszona do udziału w inscenizacji, tradycyjnie wystawimy zwiad motocyklowy i piechura. Poza tym będzie możliwość obejrzenia naszego stanowiska w obozie rekonstruktorów.
Serdecznie zapraszamy!
16,17 maja 2009r.
Europejska Noc Muzeów
W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję wziąć udział z przedsięwzięciu, Europejska Noc Muzeów.
Na zaproszenie WGMH Wiarus zaprezentowaliśmy się w mundurach historycznych w nowo-otwartym po remoncie Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Osoby z naszej grupy zaprezentowały stroje żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. "Nasze" muzeum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, ilość osób zwiedzajacych przekroczyła 7 tys.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości udziału w tej imprezie i bardzo popieramy ideę Nocy Muzeów, szkoda, że jest ona tylko raz w roku...
Zapraszamy do galerii, zdjęcia z tej imprezy.
27 kwietnia 2009r.
Manewry w Smarchowicach Śląskich
W dniach 25 i 26 kwietnia nasza grupa na zaproszenie GRH Festung Breslau wzięła udział we wspólnych manewrach.
W bardzo miłej i przyjaznej atmosferze zgłębialiśmy tajniki taktyki na polu bitwy, słuchaliśmy wykładów na różne tematy oraz testowaliśmy swoje umiejętności w rozgrywkach na czas. Nie obyło się bez mini potyczki i udanych sesji zdjęciowych.
Bardzo dziękujemy Grupie Festung Breslau za zaproszenie i obiecujemy rewanż w najbliższym czasie.
20 kwietnia 2009r.
Dni Ułana 2009 - Po...
I po Dniach Ułana... Jesteśmy bardzo zadowoleni z całej imprezy. Był to nasz debiut w sferze współorganizacyjnej. O inscenizacji batalistycznej zebraliśmy bardzo wiele pozytywnych opinii.
Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 2 im. Janusza Korczaka, za umożliwienie nocelegu dla uczestników rekonstrukcji z poza Poznania. Dziękujemy również uczestnikom inscenizacji bez których nie miałaby ona takiego efektu, podziękowania dla Michała Andrzejaka oraz grup: wspaniałych Ułanów z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, Festung Breslau, Salamandra, Wiarus, 7 D.A.K. oraz Historica za niesamowite wrażenia z bitwy. Jest nam bardzo miło, iż mogliśmy wspólnie "odwalić kawał dobrej roboty"
Nie możemy się doczekać już kolejnej jubileuszowej odsłony Dni Ułana w przyszłym roku.
Zapraszamy do Galerii w której to mozna obejrzeć wiele zdjęć z tej oto inscenizacji.
18 kwietnia 2009r.
Drzwi Otwarte XIV LO w Poznaniu 2009.
Nasza grupa została poproszona o pomoc w realizacji drzwi otwartych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Poznaniu. Naszym zadaniem było zachęcać uczniów do zapisywania się do klas o profilach politologicznych.
Mimo niezbyt udanej pogody rozstawiliśmy nasz posterunek, w szkole urządziliśmy gniazdo lekkiego karabinu maszynowego MG 08/15 z okresu Powstania Wielkopolskiego, oraz konspiracyjny punkt rekrutowania do Armii Krajowej. Poza tymi wystawkami zaprezentowaliśmy umundurowania Wojska Polskiego z 1939 roku i 1943-1945 oraz żołnierza Armii Czerwonej.
Co jakiś czas po terenie szkoły "szarżował" nasz motocykl.
Nasze stanowiska cieszyły się sporym zainteresowaniem. Zarówno szkoła jak i my jesteśmy bardzo zadowoleni z tej imprezy. Pragniemy kontunować to w przyszłości.
Zdjęcia z tego wydarzenia oczywiście w Galerii!
10 kwietnia 2009r.
Dni Ułana 2009.
W dniach 17-19 kwietnia b.r. jak co roku będą odbywać się Dni Ułana.
Z tej okazji w ostatnim dniu obchodów, na poznańskiej Cytadeli, pod Dzwonem Pokoju, odbędzie się inscenizacja historyczna, przedstawiająca epizod walk z września 1939 roku w Puszczy Kampinoskiej. Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" została zaproszona na współorganizowania tej inscenizacji. Naszym zadaniem jest organizacja wszystkich spraw związanych ze stroną niemiecką inscenizacji.
Do udziału w widowisku zaprosiliśmy WGMH "Wiarus" i GRH Festung Breslau. Sama bitwa zapowiada się bardzo ciekawie. Weźmie w niej udział wiele pojazdów historycznych, debiutować na polu rekonstrukcji będzie nowa replika polskiego samochódu pancernego wz.34. W inscenizacji weźmie udział ok. 90 rekonstruktorów. W efektowny sposób zaprezentuje się pirotechniczna strona widowiska.
Przed inscenizacją jak co roku odbywać się będą pokazy jeździeckie oraz wręczenie nagród dla laureatów konkursów jeździeckich które odbędą się w dniach 17 i 18 kwietnia na Woli. Poza tym część polany pod Dzwonem Pokoju zajmować będą stanowiska grup rekonstrukcji historycznych prezentujące ich kolekcję i dokonania.
Serdecznie zapraszamy, wrażenia gwarantowane.
Wszelkie informacje dotyczące uczestników strony niemieckiej inscenizacji można otrzymać pod numerem telefonu: 506 428 502.
9 kwietnia 2009r.
Życzenia Wielkanocne.
Wielkanoc nadchodzi,
więc życzyć nie szkodzi:
Wielkiego zająca,
pisanek tysiąca,
Dyngusa mokrego
i wiele dobrego!
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt życzy, PGRH Warta.
26 lutego 2009r.
Nowości.
Nasza grupa wprowadziła ostatnim czasem kilka zmian. Pierwsze to nazwa i logo. Od dnia dzisiejszego GRH Wartehland zostaje przemianowana na PGRH Warta. Logo zostało również poddane zmianie z żołnierza Armii Cesarskiej na Powstańca Wielkopolskiego. Do tych zmian skłoniło nas rozszerzenie działalności naszej grupy. Co raz więcej szkół zaprasza nas na prelekcje, wyjeżdżamy na co raz więcej inscenizacji, poznajemy ogromne rzesze ludzi. Często stara nazwa sprawiała kłopot w wymowie, a Niemiec w logo podświadomie odstraszał. Od dziś chcemy by się to zmieniło.
Poza nazwą i logo zmienił się również adres i wygląd naszej strony internetowej, od dziś funkcjonujemy pod adresem: http://pgrhwarta.glt.pl. Jednak proszę się nie obawiać stary adres pozostanie jeszcze przez jakiś czas i będzie wszystkich gości przekierowywał na właściwy. Co do wyglądu pozbyliśmy się starych logo oraz zmieniliśmy tło, wszak nie odtwarzamy tylko formacji niemieckich, a kamuflaż Splinter na to wskazywał. Zmianie uległ również adres e-mail, zapraszamy do korespondencji na adres: pgrhwarta@wp.pl .
Jak widać nie zrywamy całkowicie z przeszłością, gdyż byłoby to niepoprawne. Stare informacje z poprzedniej strony ciągle będą się znajdować na stronie, ponieważ jest to ślad naszej działalności. Chodzi tu tylko nasz wkład, jaki włożyliśmy jeszcze pod starą nazwą.
Można nam życzyć, powodzenia na nowej drodze życia ;) .
Chcielibyśmy zwrócić się z prośbą. Jeżeli przypadkiem znajdziesz w otchłaniach internetu starą nazwę lub logo powiadom nas o tym pisząc na naszą skrzynkę mailową. Staraliśmy się zaistnieć w wielu miejscach i trudno jest nam teraz sobie wszystko przypomnieć. Z góry dziękujemy.
17 stycznia 2009r.
X WYSTAWA GRUP REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ I POJAZÓW MILITARNYCH
Łódź - 17 stycznia - Hala Expo.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wartheland wzięła udział w tytułowej imprezie. Tradycyjnie zaprezentowaliśmy naszą dioramę posterunku granicznego Wehrmachtu.
W wystawie wzięło udział około 20 grup z całej Polski. Prezentowano szeroki zakres rekonstrukcji od średniowiecza przez I (wojska niemieckie, austro-węgierskie i rosyjskie, dodatkowo Legiony Polskie) i II wojnę światową (wojska polskie, niemieckie, amerykańskie, angielskie, i radzieckie) , po czasy komunizmu w Polsce (LWP, MO). Wszyscy przygotowali bardzo ciekawe i klimatyczne ekspozycje. Co jakiś czas zamęt związany z oglądaniem dioram lub kupowaniem na stoiskach stopował huk wystrzału z armaty Schnieider.
Dobre wrażenie zrobiły licznie zgromadzone pojazdy historyczne, wśród których honoru motocykli niemieckich broniło nasze BMW, po przeciwnych stronach mieliśmy kilka Sokołów. Pojazdy opancerzone: SDKFZ 251, Halftruck, BRDM. Samochody i ciężarówki: liczne Willis’y MB, Kubelwagen, GAZ 67, Opel Blitz, GMC CCKW353, Dodge (ambulans).
Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni. Na Moto Weteran Bazarze gościliśmy po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni. Miło nam było spotkać wielu znajomych z całej Polski. Podziękowania dla chłopaków z GRH KG Edelweiss i Adler za użyczenie Dauerbrot B do skopiowania oraz dla Damiana Sobusiaka za ogromną pomoc.
Niżej kilka zdjęć które lepszej jakości można obejrzeć w galerii.